بافندگی فرش

امروزه خدمات ترمیم فرش و (دستبافت و ماشینی) به یکی از دغدغه های مهم افراد تبدیل شده به این دلیل که بسیاری از فرشهایی که نیاز به ترمیم و باز سازی دارند فرشهای عتیقه و یا قدیمی می باشند.

خرابی ریشه فرش

ریشه های فرش تنها برای زیبایی آن بافته نشده اند، بلکه وظیفه استحکام بخشی و دوام فرش را نیز بر عهده دارند. از آنجایی که بر اثر گذر زمان امکان دارد، ریشه فرش ها از بین بروند یا آنکه پوسیده شوند؛ نیاز جامعه به ریشه بافی فرش همواره احساس شده است. در بخش خدمات تعمیر فرش در مجموعه قالیشویی بهارستان مشهد، متخصصانی مشغول به کارند که هر نوع خرابی مربوط به ریشه ها را به بهترین شکل رفع و تعمیر می کنند.
فرایند ریشه بافی توسط نخ های متناسب و مقاوم صورت می گیرد و زیبایی را دوباره به فرش های نفیس تان باز می گرداند.

دارکشی قالیچه در قالیشویی پدیده

میتوان گفت مهمترین مرحله قبل از بافت هر گلیم و فرشی عملیات چله کشی آن می باشد که به روش های مختلفی صورت میگیرد. در واقع بدون داشتن یک چله بی عیب و نقص هرگز نمیتوان فرشی با کیفیت و با ظاهری مناسب تولید کرد. در این مقاله سعی داریم شما را با انواع روشهای چله کشی ، ابزار و وسایل لازم جهت انجام آن و نکات مهمی که باید رعایت کنید آشنا سازیم.
مواد اولیه و وسایل مورد نیاز برای کار چله کشی

درست مانند بافت فرش که نیاز به ابزار خاص این کار است ، برای انجام عملیات چله کشی نیز به وسایل خاصی نیاز میباشد مانند دار قالیبافی ، دفه و دفتین ، نقشه قالی ، نخ چله ، آچار ، تسمه چوبی ، سیخ پود کشی ، متر ، مداد سیاه یا ماژیک معمولی ، میخ و چکش. اکثر این ابزار همان ابزارهایی اند که در بافت فرش نیز به کار میروند و کاربردشان یکسان میباشد ، در ادامه به توضیح مختصری در رابطه با تعدادی از این وسایل میپردازیم :
دار قالی

دار قالی در واقع یک چهارچوب فلزی و یا چوبی میباشد که قالی و فرش بر روی آن بافته میشود. دارهای قالی در انواع و سایزهای مختلفی وجود دارند که متناسب با نقشه ی مورد نظر انتخاب میشوند. رایج ترین دارهای قالی عبارتند از دار افقی و دار عمودی.

مراحل بافت فرش

مراحل بافت فرش را می شناسید؟ مراحل بافت فرش چگونه است؟ این مقاله از کارخانه قالیشویی پدیده را بخوانید. تا با مراحل بافت فرش آشنا شوید.

مواد اولیه:

مواد اولیه شامل نخ‌چله، نخ پشمی(خامه)، نخ پود مهم است. برای یافتن نخ و مواد اولیه مناسب تحقیق کنید. باید ویژگی های فرشی که میخواهید ببافید را تعیین کنید. برای این منظور  میتوانید با یک کارشناس مشورت نمایید.
آماده‌سازی دستگاه (دار) و ابزار. بهتر است دار را از مراکز معتبر تهیه نمایید.
آماده‌سازی نقشه مورد نظر.

چله کشی:

چله‌کشی (نصب نخ چله یا تارها بر روی دار قالیبافی).  چله کشی بسیار مهم است. و باید زیر نظر یک قالیباف حرفه ای انجام شود. اگر خود نمیتوانید چله کشی را حرفه ای انجام دهید. بهتر است به یک کارشناس حرفه ای مراجعه نمایید. تا چله کشی را برای شما انجام دهند.
بافت گلیم، ابتدای فرش. این اینکار برای استحکام و زیبایی فرش تاثیر دارد. اگر به خدمات دارکشی و چله کشی نیاز دارید. میتوانید به قالیشویی ادیب اولین قالیشویی تهران مراجعه کنید. تا دارکشی برای شما به نحو احسن انجام شود.

ساده بافی:

ساده‌بافی ابتدای فرش، انجام عمل گره زدن بر روی تارها به وسیله خامه. این امر یکی از کارهایی است که برای فرش مهم است.

نقشه‌خوانی، انجام عمل گره زدن براساس خانه‌های رنگی نقشه. نقشه فرش مانند روحی است. که به فرش جان می بخشد. و بهتر است برای انتخاب نقشه فرش بسیار دقت شود. و با توجه به کاربرد فرش طرحی اصیل انتخاب شود. برای انتخاب طرح و نقشه فرش بسیار وقت بگذارید.

انجام عمل پودکشی و عمل کوبیدن پودها. باید با دقت انجام شود. (پود زیر یا ضخیم و پود رو یا نازک).

شیرازه پیچی کناره‌ها.

کوبیدن و قیچی زدن:

عمل کوبیدن رج‌ها و قیچی‌زدن سرپرزهای اضافی. بهتر است این عمل توسط مراکز حرفه ای قالیبافی یا قالیشویی مجازی که این کار را انجام می دهند، انجام شود. اگر به خدمات پرداخت نیاز دارید. می توانید از خدمات قالیشوئی ادیب با بیش از ۵۷ سال سابقه درخشان استفاده نمایید. تا پرداخت یا قیچی زدن برای شما به نحو احسن انجام شود.

021-44333368

021-22376722

021-66554204

021-88367751

Call Now Buttonمشاوره و تماس: 02122376722