ریشه بافی

ریشه بافی فرش

به طور کلی فرش و کف‌پوش‌های نساجی از قسمت‌های گوناگون تشکیل شده که اصلي‌ترين آن‌ها، تار، پود، پرز، شیرازه و ریشه می‌باشد. از آنجایی که فرش دستباف و ماشینی بر روی زمین قرار دارد، هر یک یک از این عناصر پس از مدتی مصرف دچار فرسودگی و استهلاک شده و به تدریج ازمیان می‌رود. یکی از قسمت‌های فرش که به شدت آسیب پذیر است، ریشه فرش است.

به طور طبیعی ریشه فرش از هر نوع و هر جنسی که باشد، در برابر عواملی همانند رفت و آمد، ریخت مایعات اسیدی و شیمیایی، آتش و سوختن به شدت آسیب پذیر بوده و دچار سوختگی و استهلاک می‌شود.

ریشه فرش در صورت فرسودگی و تخریب باید به سرعت ترمیم شود و ریشه‌های جدیدی جایگزین آن شود. زیرا که هر گونه تعلل و تاخیر در بافت ریشه فرش منجر به پیشروی آسیب و در نهایت ریزش گره‌ها و پارگی فرش می‌شود.

به همین دلیل در صورت وجود هر گونه آسیب در قسمت ریشه فرش، این کفپوش باید بلافاصله به متخصص سپرده شود تا بنابر میزان آسیب اقدامات لازم انجام شود.

ریشه بافی متصل

در ریشه بافی به روش متصل ریشه های فرش را از انتها می برند و نخ چله را با رج شمار مناسب و مطابق فرش انتخاب کرده و سپس شروع به اتصال می کنند. برای اتصال فرش را از پشت بر روی میز کار با میخ می‌کوبند و ریشه ها را بر روی میخ هایی که در بالای میز تعبیه شده قرار داده و محکم می کنند.

نکته بسیاری کلیدی این است که نباید ریشه ها شل باشند. سپس، به کمک یک چوب به عنوان چوب هاف که بین چله زیر و رو قرار داده شروع به بافتن بر مبنای گلیم بافی به صورت کرباسبافی یا فارسی می کنند و سر آن را زنجیره می زنند. البته، می توان همان گونه که ریشه ها به میز کار متصل هستند زنجیره بافی کرد و بعد سر آن را دو گره زد.

ریشه بافی فرش دستباف

همانطور که میدانید فرش های دستباف تنوع بسیار بالایی دارند. و به هیمن علت تنوع ریشه هم وجود دارد. انتخاب مدل ریشه توسط مشتری انجام می شود. هرچند هنگام بازدید کارشناس نوع ریشه های مرسوم و مناسب برای فرش ها اعلام می شود. در صورتی که درباره نوع ریشه سوال دارید، از یک کارشناس راهنمایی بگیرید. زمانی تقریبی ریشه زنی فرش دستباف بسته به نوع ریشه و میزان ریشه فرشهای شما دارد. هنگام تحویل فرش به قالیشویی زمان تقریبی را سوال کنید.

چند نکته برای انتخاب ریشه فرش:

  • قبل از انتخاب ریشه با کارشناس مشورت نمایید.
  • انجام خدمات ریشه زنی چه برای فرش های ماشینی و چه فرش های دستباف، پس از انجام قالیشویی و شستشو انجام می شود.
  • حتما نوع ریشه انتخابی را روی رسید قید نمایید.
  • زمان تقریبی تحویل را بپرسید.
  • بعداز تحویل فرش ، ریشه ها را چک کنید که مطابق سفارش شما باشد.
  • بهتر از بعد از انجام خدمات ریشه زنی از کاور ریشه فرش استفاده نمایید.

کارگاه ریشه بافی و رفوگری پدیده ، بیش از 30 سال خدمتگذار شما در امر ریشه بافی انواع فرش های دستباف:

021-44333368

021-22376722

021-66554204

021-88367751

Call Now Buttonمشاوره و تماس: 02122376722