پرداخت فرش

پرداخت فرش که به پرزگیری فرش نیز شناخته می‌شود، عبارت است از گرفتن پرزهای اضافی سطح قالی به نحوی که سطح قالی صاف شود.

البته این پرزگیری برای فرش‌های تازه بافته شده که پرزهای روی آن را به صورت کاملا یکدست می‌تراشند تا سطح فرش بدون پستی و بلندی و کاملا صاف قابل استفاده باشد.

پرداخت فرش دستباف

پرداخت فرش از جمله عملیاتی است که به دسته ی عملیات ترمیم فرش منتهی می شود معمولا پیش می آید که هر فرشی به مشکل خاصی بعد از مدت ها دچار شود، پرداخت فرش هم یک جور ترمیم فرش محسوب می شود. همانطور که می‌دانید در قالیشویی ایران مهر تمامی خدمات ترمیم فرش به صورت تخصصی و دقیق انجام می شود. چرا که فرش ها میراث ما ایرانیانند پس نقش و نگار این میراث نباید رنگ و رویش برود.

پرداخت فرش که به پرزگیری فرش نیز شناخته می‌شود، عبارت است از گرفتن پرزهای اضافی سطح قالی به نحوی که سطح قالی صاف شود. که البته این پرزگیری برای فرش‌های تازه بافته شده که پرزهای روی آن را به صورت کاملا یکدست می‌تراشند تا سطح فرش بدون پستی و بلندی و کاملا صاف قابل استفاده باشد. بد نیست بدانید که هر فرش دستبافت پس از اتمام کار بافت ابتدا پرزگیری و سپس شسته می‌شود تا هنر هنرمند ایرانی کاملا براق و بدون هیچ ایرادی به فروش برسد.

گرفتن پرزهای فرش با توجه به رجشمار فرش انجام می‌شود. این کار از حساسیت بالایی برخوردار است و نیازمند مهارت و تجربه خاص خود می‌باشد چرا که کوچک‌‌‌‌ترین بی‌دقتی باعث آسیب به فرش دستبافت ایرانی می‌شود که هنرمندش نزدیک به 24 ماه زمان صرف آن کرده است.

اگر فرش دستبافت پس از بافت را دیده باشید حتما متوجه شده اید که نقوش و طرح فرش پیدا نیست. و فرش جلوه و زیبایی چندانی ندارید نخ های فرش نامنظم و شلخته وار است. برای این منظور نخ های فرش را می چینند و یک دست می کنند به این عمل گفته می شود.

حتما فرش های نقش برجسته را دیده اید و عمل برجسته کردن نقش های فرش در پرداخت مشخص می شود. پرداخت برجسته توسط استاد کار ماهر انجام می شود و این برجسته سازی روحی تازه به فرش می بخشد.

انواع پرداخت:

فرش‌های گره‌ دار (پرزدار) پس از اتمام یا هنگام بافت پرداخت یا روگیری (سپرچین) می‌شوند به این معنی که اضافی پرز گره‌ها را قیچی کرده و ارتفاع را مناسب با رجشمار کوتاه می‌کنند.

۱.کوتاه کردن پس از بافت ۲ الی ۴ رج (با این امتیاز که امکان مشاهده و برطرف کردن غلط‌ بافی وجود دارد) شیوۀ اصفهان، کاشان، قم، اراک، ورامین، آذربایجان و نواحی غربی کشور

۲.کوتاه کردن پرز پس از اتمام فرش به وسیله قیچی برقی شیوۀ کرمان و شمال خراسان

فرش را شستشو می دهد. این عمل موجب براق شدن الیاف پشم  و… نیز شده و هم چنین باعث آن می شود که پرزها حالت خواب طبیعی خود را گرفته و طرح فرش به صورت مشخص تری جلوگر می شود و ضمن اینکه رنگ های اضافی در کلاف ها نیز بیرون آمده و رنگ فرش یکنواخت و مطبوع تر شود.

معمولاً پس از اتمام پرداخت فرش برای بیرون آوردن پرزهای پشمی و الیاف اضافی ناشی از کوتاه و قیچی شدن نخ‌های سطح فرش، اره‌های دندانه‌دار بزرگی را بر روی فرش می‌کشند. تا پرزهای اضافی از میان فرش خارج شود. علاوه بر شیوه فوق که به فرش‌های زمینی اختصاص دارد و باید تمام سطح فرش به طور یکسان روگیری شود، شیوه پرداخت دیگر برجسته است و در تابلو فرش کاربرد دارد. این شیوه به وسیله قیچی‌های مخصوص (قیچی سر نخ) انجام می شود و این نوع پرداخت برجستگی‌هایی را در تابلو فرش به وجود می‌آورد که زیبایی خاصی به تابلو فرش از لحاظ بعد و طرح می‌دهد.

021-44333368

021-22376722

021-66554204

021-88367751

Call Now Buttonمشاوره و تماس: 02122376722